8. februar je slovenski kulturni praznik in obletnica smrti našega največjega pesnika Franceta Prešerna, zato ta dan imenujemo tudi Prešernov dan.
France Prešeren se je rodil 3. 12. 1800 v Vrbi na Gorenjskem. Bil je zelo priden učenec, zato so ga vpisali v zlato knjigo.
Njegove najlepše pesmi so zbrane v zbirki Poezije, ki so jo natisnili leta 1847.
France prešeren je tudi avtor slovenske himne.
Na kulturni dan veliko ljudi obišče njegovo rojstno hišo. Gledališča, muzeji in galerije pa imajo na ta dan brezplačne oglede. Ob kulturnem dnevu podeljujejo tudi Prešernove nagrade ustvarjalcem na področju umetnost. Letos sta prejela nagrado pisatelj Feri Lainšček in arhitekt Marko Mušič.
Letos pa bo potekal kulturni dan popolnoma drugače. Vsi ga bomo praznovali doma.
PRIPRAVA NA KULTURNI DAN
Začetek kulturnega dneva se je pričel s pripravo sadja, ki ga bomo namočili v čokolado. Zakaj?
Pripravljal sem fige iz koščkov sadja in stopljene čokolade.
France Prešeren je otrokom delil fige in so ga zato klicali doktor Fig fig.
Nato je sledila dekoracija prostora in zapel sem slovensko himno.
Povedal sem pa tudi nekaj naslovov pesmi, ki jih je napisal France Prešeren, in sicer Sonetni venec, Povodni mož, Zdravljica, Krst pri Savici.
Zdravljica- 7. kitica je bila sprejeta za himno Slovenije 27. 9. 1989.
Nadaljevali smo s spoznavanjem slovenskih pesnikov in pisateljev. Ugotovil sem, da je France Prešeren res največji slovenski pesnik.
Ta dan se mi je zdel odličen, saj sem naredil veliko stvari. Naučil sem se veliko o Francetu Prešernu. Če ne bi bilo ukrepov, bi se letos odpravil v njegovo rojstno hišo, kjer bi spoznal njegovo življenje in bi se tudi naučil kaj več o življenju nekoč.
Ob zaključku pa sem pojedel fige. Bile so odlične.
Blaž Pokleka, 6. a