Select Page

Prejšnji teden smo prisostvovali dvema parlamentarnima razpravama, šolski in regijski.

Izvedba obeh parlamentov se nam je zdela zelo odlična, ampak nam je šolski parlament bolj sedel, saj smo bili prisotni v živo in smo lažje prišli do besede, lažje izražali svoja mnenja ter debatirali. Prav tako smo na šolskem parlamentu prišli do boljših zaključkov. Mnenja in debate so bili bolj izvirni. Verjamemo, da imajo mnogi udeleženci šolskega parlamenta dobro prihodnost v različnih smereh. 

Na regijskem parlamentu ni bilo toliko izvirnih osebnih misli kot na šolskem; razpravljavci, ki so prvi dobili besedo, so pogovor dobro začeli, drugi pa svojega mnenja niso izražali; mnogi so le povzemali ali ponavljali povedano. Dobili smo vtis, da se nekateri o stvareh niso dovolj podučili.

Presenetilo nas je, kako so se naša mnenja razlikovala, predvsem glede izobraževanja v tujini in odnosa Evropa- Slovenija. Čeprav morda izobraževanje v Sloveniji ni tako dobro, kot ga prikazujejo, mislimo, da je izobraževanje pri naš še vedno raznovrstno in dobro, saj k nam pride na izmenjavo veliko študentov/dijakov. Mislimo, da ima Slovenija veliko prihodnost v izobraževanju in poklicih, saj smo ljudje vztrajni in dobro skrbimo za razvoj naše države.

Kljub našemu nestrinjanju z nekaterimi stvarmi je bil parlament dobrodošla izkušnja, v kateri smo prebudili možgane in aktivirali naše sposobnosti debatiranja.

Kaj nam bo ostalo v spominu?

»Na  parlamentu se  mi je najbolj vtisnila misel, da si moramo dovoliti priznati poraz, a potem vstati  in se iz tega poraza naučiti, kaj ti je prinesel dobrega.«
Maj

»Meni je najbolj ostalo v spominu, da zakaj vsi razmišljamo, kako bi delali za nekoga, zakaj ne bi delali v svojem podjetju.« Dominik

»Na parlamentu se mi je najbolj v spomin vtisnilo to, da smo v svojem poklicu lahko zelo uspešni, tudi če se zanj nismo izšolali. To pomeni, da nas ne sme biti strah spremeniti področja našega dela, če vidimo, da nas bolj veseli nekaj drugega.«
Leon

»Najbolj sem si zapomnila, da se je za izbiro služb/ srednjih šol potrebno odločati sam oz. s pomočjo staršev, ki pa na tebe ne vplivajo tako, da ti svetujejo po lastnih željah in ti ne dovolijo, da bi spremenil odločitev.  Usmerjajo te v to, kar ti je najbolj všeč in s čimer se želiš ukvarjati.

Potrebno je poslušati samega sebe ter si izbrati delo, ki je zate dovolj težko, da lahko pri njem napreduješ ter ne pretežko; da imaš zanj dovolj sposobnosti ter ga opraviš z odličjem.«
Klara Blažka

»Najbolj sem si zapomnila, kako se je razvil pogovor o poklicih. Zanimivo se mi zdi, kako jih doživljamo v razmerju z Evropo. Mislim, da so bile debate na to temo zanimive. O njih bi se lahko še dolgo pogovarjala.«
Neja

Dostopnost